Menu
0 Comments

Pejsek nebo kočička s nadváhou je na tom podobně jako my lidé. Nadváha nebo obezita jim zkracuje dech, ničí srdce a klouby. A tloustnou stále víc, protože je všechno bolí a jdou jen tam, kam nutně musí. Nemají žádný zájem o hry a pohyb. Říká se tomu „syndrom tlustého jezevčíka“. Protože jsou chlupáči v obezitě přeci jen trochu roztomilejší než my, páníčkům dojde nebezpečnost jejich situace často pozdě. Jak nadváhu rozpoznat? A co s tím dělat?
buldoček s míčkem

Příčina tloustnutí mazlíčků
Tou nejčastější příčinou je jako u nás lidí hodně potravy a nedostatečné spalování energie, málo pohybu. Někdy se může také stát, že za to může nemoc, která ovlivňuje metabolizmus. Ten může ovlivnit i kastrace zvířat. Přibírání může způsobovat podobně jako u lidí špatná psychika. I zvířátko může trpět depresemi. Například ho trápí příchod dalšího mazlíčka do rodiny, na kterého žárlí. Stává se to také, když do rodiny přivítají miminko. Vše se točí kolem malého „vetřelce“ a zvířátko, které bylo doposud středem pozornosti trpí. Cítí se odstrčené. Smutky zahání jídlem i mazlíčci, jejichž majitelé jsou často mimo domov. Tyto situace také často vedou k nežádoucímu přibírání.
tlustá kočka
Varovné příznaky
– zpomalený pohyb
– rychlé dýchání
– nehmatná žebra a absence pasu
– časté pospávání
– nezájem o hry, procházky, „špatná nálada“

Jak to řešit
– krmit zvíře jen kvalitní dietní potravou
– dodržovat dávkování a nepřidávat žádné „dobrůtky“
– oznámit „dietní režim“ zvířátka celé rodině a požádat všechny o podporu
– často chodit na procházky a postupně je prodlužovat
– více se zvířeti věnovat, hrát si s ním
– kontrolovat hmotnost zvířete a veškeré pochybnosti o zdravotním stavu konzultovat s veterinářem

Příčina přibírání zvířat v domácnosti je prostě podobná jako u nás lidí. Až na některé detaily je podobný i způsob, jak to řešit. Informací je dost, musíme ale být důslední i laskaví. A hlavně hodně trpěliví!