Menu
0 Comments

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se rozhodla prosadit zrušení superhrubé mzdy. Čímž by prý měli pracující ušetřit na daních. Aby si pracující díky tomu polepšili. Zjevná snaha zalíbit se pracujícím voličům, kteří na nižší daně nemohou neslyšet. Ovšem zjevný nesmysl ve chvíli, kdy se stát topí v dluzích a potřebuje peněz naopak víc.
znamení rozhodnutí

Pak se provalilo, že by tatáž ministryně chtěla, aby stát přestal platit zdravotní pojištění za státní pojištěnce, tedy studenty, děti, rodiče na mateřské dovolené, nezaměstnané a důchodce. Což se pochopitelně setkalo s notnou dávkou nevole, protože se těmto pochopitelně něco takového nemůže zamlouvat. A aby paní ministryně neztratila ani tento elektorát, musela to rychle vysvětlovat. Že tím rozhodně nebylo míněno, že si to tito budou muset platit sami. Že by to jenom měli za zmíněné státní pojištěnce nově platit sami pracující prostřednictvím vyššího pojistného. A snad se jí tento požár podařilo uhasit.
Aby se vzápětí nerozčílili pracující, odvádějící už i tak ze svých výdělků povinně nemalé sumy, vysvětlila zmíněná ministryně, že by šlo jenom o mírné zvýšení zdravotního pojištění a že by na to nedoplatili, protože jim přece klesnou daně kvůli zrušení superhrubé mzdy. Konec konců to, co platí stát za své pojištěnce, není tak moc; stát za ně platí 1018 korun, zatímco za zaměstnance s průměrnou mzdou odvedou zaměstnanec a zaměstnavatel 4500 korun. A stačilo by prý srovnat pojistné u zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných, na čemž by netratili zaměstnanci, ale právě OSVČ. Takže na tom prý nemají zaměstnanci tratit.
Jakkoliv je paní ministryně za tyto čachry kritizována, na svém plánu trvá, považuje ho za smysluplný. Ovšem uznává, že se ho možná nepodaří prosadit. Ovšem když ho prý neprosadí, budou na tom tratit všichni.
Když si to shrneme:
– Pracující si mají polepšit tím, že nebudou platit tak velké daně, měli by si polepšit o neznámo kolik. Ovšem z toho, co ušetří, by měli platit zdravotní pojištění za prozatím státní pojištěnce ve výši neznámo kolik.
– Stát by neměl platit pojistné za státní pojištěnce, ovšem ti by to měli mít i nadále zadarmo.
– Měly by se vyždímat jenom osoby samostatně výdělečně činné, které dnes platí málo. Protože coby soukromníci také málo čerpají.
Stávající systém by se měl rozorat, vše by mělo být jinak. A všechno by nakonec zase měli zaplatit ti troubové, kteří chodí do práce, a zejména ti, kteří toho od státu a z podobného pojištění dostávají nejméně.
bublina nad mužem

Protože tak je to prý správně. A neprosadí-li se to, zapláčeme.
Já při podobných myšlenkových pochodech pláču třeba už nyní.