Menu
0 Comments

Trosky

Dnes už je to jen zřícenina hradu, nikoli celý hrad. Název přeprala i obec, do které patří s názvem Troskovice. Tuto památku spravuje Národní památkový ústav, takže se na ni můžete v klidu zajet podívat. Zároveň je na území Českého ráje, a proto kolem najdeme nádhernou přírodu. Nyní se podíváme trochu do minulosti. Hrad se začal stavět okolo 14.století, takže už má opravdu bohatou historii. Z každé strany byl něčím chráněný, například prudkým svahem nebo přehradím. Dokonce ho jednou i vlastnil král Karel IV., ale později ho zdědil jeho syn. Velkou zajímavostí je, že hrad byl obléhán obávaným husitským vojskem, ale nepodařilo se jim ho dobýt. Během další doby zažil třicetiletou válu, ovšem to už byl opuštěný. Nyní je v podobě zříceniny, naštěstí se něco dochovalo, a navíc Klub českých turistů zde nechal vybudovat hradní vyhlídku.
radnice v Liberci

Hrubý Rohozec

Tato stavba je státní zámek. Když sem pojedete, tak je dobré vědět, že se nachází nedaleko Turnova. Odhad založení zámku se pohybuje někde okolo roku 1280. Samozřejmě potom vystřídal několik majitelů. Velkou přestavbou prošel na začátku 16. století, což výrazně zvětšilo komplex budov. Přibila také ochranná kamenná zeď, jak bývá zvykem. Když nastala porážka na Bílé hoře, tak se zámku zmocnil Albrecht z Valdštejna. Šlechtický rod měl moci Hrubý Rohozec do roku 1946, kdy ho vyvlastnil stát. K tomu pomohl dekret prezidenta. Nějaké části se dochovali, proto návštěva stojí určitě za to.
ještěd vysílač

Bezděz

O tomto hradu slyšel snad skoro každý. V současnosti už je to vlastně zřícenina. Nedaleko je Máchovo jezero, proto se po vykoupání můžete stavit právě sem. Byl založen ve 13. století a více o historii tohoto hradu se dozvíte právě návštěvou. Můžete sem vzít svého čtyřnohého mazlíčka za poplatek jen 20 Kč. Za vstupné dáte 90 Kč a Vaše malé ratolesti od 6 do 18 let 60 Kč. Stejně tak i senioři.