Menu
0 Comments

Pracujete v oblasti kovovýroby a potřebujete ke své práci dokonale přesné a kvalitní nástroje? Pak se jistě neobejdete ani bez výstružníku. Jak funguje?

Výstružník – nepostradatelný nástroj, který zaručuje přesnost

Pokud pracujete v oblasti kovovýroby nebo je to vaším koníčkem, jistě víte, jak velmi důležitá je v tomto případě přesnost. Ať už jde o počáteční práce nebo ty dokončovací, všechno musí být do detailu přesné, jen tak se práce podaří a všechno bude dokonalé. I malá chybička pak může znamenat fatální problém a tomu je potřeba se vyhnout. Pro takovou práci je zapotřebí mít po ruce kvalitní a hlavně dokonale přesné nástroje, bez nich by to prostě nešlo. Jaké to jsou a proč je výstružník velmi důležitým nástrojem, i když na to na první pohled vůbec nevypadá?

taps-thread-drill-milling-46973

Aby otvor seděl

Stavitelný výstružník je nástroj určený k procesu zvanému vystružování. Jde konkrétně o výrobu otvorů. Otvory musí být vždy naprosto přesné a dokonale provedené. I když je otvor vyvrtán, neznamená to, že je práce hotová. Otvor se musí dokonale opracovat tak, aby vzniknul dokonale přesný otvor a dílo tak bylo skutečně dobře provedené. U těchto nástrojů je důležitá přesnost a preciznost, nástroj musí být kvalitní, jen tak se vám s ním bude dobře pracovat a úspěch práce je téměř zaručen.

Výstružníků existuje několik různých druhů a samozřejmě jsou i vyráběny v nejrůznějších velikostech. Konkrétní rozměry jsou zde skutečně hodně podstatné a pokud je neznáte, nemá smysl se poohlížet ani po výstružníku, každý kdo v oboru pracuje, ale jistě ví, že každý milimetr navíc se počítá a zcela může změnit další práci. Obecně jsou výstružníky definovány jako nástroje sloužící k dolaďování otvorů – jejich úkolem je všechno přesně dokončit. Jde o víceřezný nástroj, který může mít minimálně 4 a nejvíce 18 řezných břitů. A právě ty se konečnou podobu otvoru hravě postarají.

pexels-photo-3822859

Přesný otvor na jedničku

Jak už bylo řečeno, výstružník stavitelný je malým nástrojem, u kterého je nejdůležitější přesnost. Dokončovací práce jsou ty nejdůležitější, během nich se dostáváme ke konečné podobě výrobku. Rozhodně by se tak neměly podceňovat. Výstružníky obecně slouží k opracovávání daných otvorů a k jejich dokončení. K tomuto účelu pak kromě stavitelného výstružníku slouží také další druhy. Ty mohou být ruční ale i strojní, podle toho s čím pracujete a na čem zrovna pracujete.

Za pomocí výstružníku je možné opracovávat a dokončovat otvory válcového nebo kuželovitého tvaru. Vždy tak dosáhnete skutečně přesných a dokonalých otvorů, které jsou zapotřebí.