Menu
0 Comments

Jen málokdo ví, že kaštany obsahují podobně jako břečťan velmi vysokou koncentraci saponinů, což jsou chemické sloučeniny, které mají vlastnosti mýdla, které se rozpouští ve vodě. Přednosti saponitů můžeme využít tehdy, pokud chceme vyrobit z kaštanů svůj vlastní biologický tekutý prací prostředek.
kaštan na podzim
Pro prádlo, které je znečištěno průměrně, je potřeba 5 – 8 čistých a hlavně suchých kaštanů a kromě toho také 300 ml vody.
A jak že to vlastně funguje? Kaštany byste měli rozkrájet nožem a dát je spolu do sklenice. Nechat působit můžete na osm hodin. Výtažek prolijte přes síto. Kapalinu můžete nyní vložit do pračky tak, jak to děláte obvykle. Jestliže byste chtěli vyrábět biočistící prostředky do zásoby, nezapomínejte, že je možné skladovat pouze po dobu 2 – 3 dnů.
Prášek, který je proveden z kaštanů, přináší spoustu výhod.
Zvlhlé kaštany začínají velmi rychle plesnivět, takže skladování může způsobit problémy. Pokud se je rozhodnete nechat uschnout po dlouhou dobu, stanou se velmi tvrdými, takže to stěžuje další zpracování.
Jestli je ale něco, co se dá uskladnit snadno, pak je to kaštanová mouka. Její výhodou je, že se saponiny rozpouštějí rychleji a tím se vyvine lepší čistící síla.
jedlé kaštany
Tím, že vytvoříte vývar z kaštanového prášku na praní, si ušetříte velkou spoustu času. Pokud byste se totiž rozhodli vytvořit čisticí prostředek ze čtvercových kaštanů, bylo by to mnohem pomalejší.
slupka kaštanu
Kaštany byste měli rozmixovat kuchyňským robotem a dále nechat prášek dobře vyschnout. Dle potřeby je možné nyní vytvořit svůj vlastní tekutý prací prostředek. V závislosti na množství byste měli dát do sklenice dvě až čtyři polévkové lžíce kaštanové mouky. Nezapomeňte přilít 300 ml vody. Působit nechejte 30 minut. Louh prolijte sítem. Nyní už můžete vložit do pracího prostoru pračky a spustit praní jako obvykle. Prášek, který máte v sítu, je možné použít nejméně dvakrát, když jej necháte dobře uschnout.
Počítejte ale s tím, že v domácím tekutém prostředku nejsou obsaženy žádné vonné látky, cože je na jednu stranu výhoda pro alergiky, ale nevýhoda pro ty, kteří mají rádi vůni čerstvého prádla.