Menu
0 Comments


Jako první reakce na návštěvu nevítaných a vlezlých mravenců, bývá vyzkoušení mnoha přírodních prostředků a lidových rad, jak otravný hmyz přesvědčit o tom, kdo je doma pánem. Nikomu se nechce tyto tvory zabíjet, tak hledá způsob, jak zajistit takové podmínky, které by se mravencům nelíbily.

Jaké jsou nejčastější druhy mravenců, kteří nás navštěvují

• Černí mravenci a černí zahradní mravenci, hlavní druh, který napadá dům a zahradu.

• Mravenci žijící na dřevě v domě a mohou být černí nebo červení, jsou větší než obyčejní mravenci.

• Červení mravenci, žijí venku v lesích a zahradách, rádi hnízdí v zemi, ale nepohrdnou domem a kousají. Jsou menší než černí mravenci.

Celkově mravenců po celém světě existují více než 15 000 druhů.

mravenci1

Proč mravenci napadají dům

Nejsou pro člověka nebezpečným hmyzem, ale jsou otravní. Obvykle žijí v mraveništích vytvořených v kulatinách, v zemi, ve štěrbinách ve stěnách nebo v dutinách dřeva, a přestože mají v zimě období zpomaleného metabolismu, nepřejdou do hibernace. To znamená, že se při prvním náznaku jara probudí a mohou vstoupit do domovů a hledat jídlo, aby nakrmili celou kolonii.

Zbytky od stolu a sladkosti jsou nejvyhledávanějšími potravinami a není neobvyklé je vidět ležet v popelnicích, v kuchyni nebo ve spíži. Mravenci pronikají domů okny, dveřmi, skulinami pod prahem nebo prasklinami ve zdi. Najdou cestu i podél vodovodního potrubí. Můžete si je přinést domů i s právě zakoupenou rostlinou v květináči.

Když jeden z mravenčích průzkumníku najde zdroj potravy, vrátí se do hnízda, aby přivedl ostatní mravence. Zajímavé je, že během cesty uvolňuje látku, jejíž vůně slouží jako GPS pro ostatní mravence, kteří nemají potíže s hledáním potravy objevené prvním mravencem. Dobrý repelent musí tuto pachovou stopu zničit.

mravenec2

Jak se zbavit mravenců v domě

I když nejsou nebezpeční, mohou vzít váš domov doslova útokem a najdete je všude. Mají tendenci prozkoumávat a kolonizovat nová území a vy jim tam vadit nebudete.

Obecně přítomnost tohoto hmyzu svědčí o tom, že nachází zbytky jídla, kterým se živí, takže je nutné věnovat zvláštní pozornost pečlivému uskladnění potravin a hygieně. Zde je několik jednoduchých tipů:

• Skladujte potraviny v nádobách, které jsou vzduchotěsné.

• Pravidelně čistěte dům, a dokonce i terasu vysavačem, abyste odstranili všechny drobky a odpad, který by je mohl přilákat.

• Čistěte byt parním čističem jednou za měsíc.

• Zkontrolujte všechny otvory nebo praskliny ve stěnách domu a vyplňte všechny mezery, které se mohou stát vstupním bodem pro mravence do vašeho domova.

• Zkontrolujte kouřovod, přívody trubek, odpadní potrubí.

• Udržujte palivové dříví v teplém období mimo domov.

Pokud nezaberou přírodní prostředky jako je citronová šťáva, skořice, máta, kajenský pepř, česnek, rozdrcený bobkový list, hřebíček, kávová sedlina nebo ocet, je čas na chemické prostředky. Pokud máte větší domácnost, likvidace mravenců nebude jednoduchá, a kromě nákupu vhodných chemických prostředků, vám zabere mnoho času pátrání po trasách, kterými hmyz do domu chodí. Určitě stojí za zvážení i další možnost, jak věc vyřešit. Nepříjemnou práci s dlouhodobě efektivním výsledkem za vás může udělat firma, která má v oboru zkušenosti.