Menu
0 Comments

Nevíte, jak se popasovat s fasádou vašeho domu? A co jí obložit kamenem? Kamenný obklad se v posledních letech těší velké oblibě a jistě nadchne i vás. Jedná se totiž o nadčasové řešení, které má řadu nesporných výhod.

Venkovní kamenný obklad dokáže proměnit ráz celého domu téměř k nepoznání. Vybírat můžete s přírodního nebo umělého kamene. Oba druhy se ovšem zásadně liší, pojďme si představit jejich výhody a nedostatky. Možná vám pak půjde rozhodování o něco snadněji.

Přírodní kámen s dlouhou životností

Dáváte raději přednost přírodním materiálům před těmi umělými. V tom případě rozhodně neuděláte chybu, pokud sáhnete po obkladu z přírodního kamene. Obklady z přírodního kamene se vyznačují dlouhou životností, je ale potřeba počítat s vysokými pořizovacími náklady. Zmínit bychom měli i vyšší hmotnost zvláště u hrubších materiálů.

Kamenný obklad

Přírodní kámen navíc přináší jistá omezení při výběru barev a struktur v porovnání s obkladem z umělého kamene. Tam je barevná i tvarová škála přeci jenom o něco pestřejší. Jedno je ale jasné, umělý kámen nikdy nepřekoná ten přírodní. Přírodní kámen vydrží stovky let, je stálý a disponuje výjimečnou odolností.

Umělý kámen

Umělý kámen nadchne hlavně svou nízkou pořizovací cenou

Umělý kámen nikdy nenahradí ten přírodní, to bychom měli zmínit hned na začátku. Některé obklady z umělého kamene jsou však téměř nerozeznatelné od těch přírodních. Nespornými výhodami umělých obkladů je hlavně jejich nízká pořizovací cena a také malá hmotnost. Vybírat můžete z celé řady barev i tvarů, což u přírodního kamene není možné.

Pokud hledáte kvalitní umělý kámen, i zde si budete muset připlatit. Nevýhodou je i životnost, která je v porovnání s přírodním kamenem několikanásobně kratší. V případě, kdy hledáte kamenný obklad na méně nosné konstrukce, je ale umělý kámen jasnou volbou.